Αρχική Αθλητικά Με επιτυχία ολοκληρώθηκε την Κυριακή στη Νάξο το «Portarathlon»

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε την Κυριακή στη Νάξο το «Portarathlon»

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε την Κυριακή στη Νάξο το 1ο Διεθνές Μίτινγκ Συνθέτων Αγωνισμάτων, με την ονομασία «Portarathlon», που επεφύλασσε πολλά ρεκόρ και ένα όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στο Βερολίνο.

Το πέτυχε η Rimma Hordiyenko, που ήταν η νικήτρια στο έπταθλο συγκεντρώνοντας 6.022 βαθμούς και ξεπερνώντας τους 5.900β. που χρειάζονταν για να πάρει το «εισιτήριο» πρόκρισης για τη μεγάλη διοργάνωση του Αυγούστου στη γερμανική πρωτεύουσα. Η Ουκρανή αθλήτρια πέτυχε και ατομικό ρεκόρ, καθώς ταξίδεψε στο νησί των Κυκλάδων με 5.762β.

Στους άνδρες και στο δέκαθλο νικητής ήταν ένας ακόμη Ουκρανός, μια χώρα με μεγάλη παράδοση στα Σύνθετα Αγωνίσματα, ο Vadym Adamchuk με 7.517β., ο οποίος πέτυχε σπουδαίο ατομικό, αφού ταξίδεψε στη Νάξο με 7.021β.

Σημαντικά ατομικά ρεκόρ είχαμε και από τους Έλληνες πρωταθλητές και πιο συγκεκριμένα από τον Παναγιώτη Πήτα και την Στέλλα Τζικανούλα. Ο νεαρός πρωταθλητής του ΓΣ Βόλου συγκέντρωσε στο δέκαθλο 7.317β. και συνέτριψε το ατομικό του ρεκόρ που ήταν 6.884β. από φέτος στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα στη Θεσσαλονίκη. Μάλιστα, έγινε ο 16ος καλύτερος Έλληνας όλων των εποχών και έδειξε πως έχει ακόμη πολλά να δώσει στο αγώνισμα. Στη γενική κατάταξη στο «Portarathlon» ήταν 4ος.

Από την άλλη η Στέλλα Τζικανούλα μάζεψε 5.474β., έσπασε το ατομικό της ρεκόρ (5.337β.) και ανέβηκε στην 11η θέση όλων των εποχών στην Ελλάδα. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ήταν 3η στον αγώνα. Στις γυναίκες στη δεύτερη θέση ήταν μια άλλη Ουκρανή, η Irina Rofe-Beketova με 5.537β.

Το «φράγμα» των 5.000 βαθμών έσπασε και η Μαρία Ζαχαρούδη, που συγκέντρωσε 5.004β., ενώ ήρθε στη Νάξο με ατομικό ρεκόρ 4.741β. Η 20χρονη έδειξε πως έχει μεγάλα περιθώρια βελτίωσης και είναι χαρακτηριστικό πως από τα επτά αγωνίσματα σημείωσε ατομικό ρεκόρ σε τέσσερα. Στον αγώνα κατέλαβε την 4η θέση.

Ακολούθησε στην 5η θέση η Εμμανουέλα Ιωακειμίδου με 4.918β. και εκείνη όχι μακριά από το ατομικό της ρεκόρ που είναι 4.994β., ενώ 6η ήταν η Μελίνα Καστρινού που με 4.803β. έκανε ατομική επίδοση, αφού φέτος στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα στον Άγιο Κοσμά είχε κάνει 4.622β. Στην 7η θέση ήταν η Ευαγγελία Βαρβάρα με 4.341β. και η 22χρονη έκανε ατομικό, αφού είχε 4.225β. και 8η ήταν η Ιωάννα Τσάβα με 4.084β.

Η τελική κατάταξη στο Έπταθλο: Rimma Hordiyenko (Ουκρανία) 6.022β., Irina Rofe-Beketova (Ουκρανία) 5.537β., Στέλα Τζικανούλα 5.474β., Μαρία Ζαχαρούδη 5.004β., Εμμανουέλα Ιωακειμίδου 4.918β., Μελίνα Καστρινού 4.803β., Ευαγγελία Βαρβάρα 4.341β., Ιωάννα Τσάβα 4.084β.

Η τελική κατάταξη στο Δέκαθλο: Vadym Adamchuk (Ουκρανία) 7.517β., Vasil Ivanitskiy (Ουκρανία) 7.479β., Aleksandar Grnovic (Σερβία) 7.397β., Παναγιώτης Πήτας 7.317β., Παναγιώτης Μάντης 6.943β., Κώστας Λογδανίδης 6.893β., Γιώργος Στεφανής 6.104β.